Що таке стрес?
#Стрес – це визначення станів, що виникають у відповідь на різноманітні подразники. Іншими словами, стрес – це реакція організму на роздратування, де подразником є ситуація.
Якщо говорити про вплив стресу на організм, то варто відразу згадати про ті міфи, які існують про стрес (особливо це стосується дітей).
Міф 1 – «Стрес не може заподіяти реальної шкоди здоров’ю, тому що він існує тільки в уяві»
Спростування 1. Стрес впливає не тільки на психічні процеси, але й на фізіологічні. Захворювання, що розвивається в результаті стресу, може становити реальну небезпеку для здоров’я дитини. Прикладами можуть бути захворювання серця і кровоносної системи.
Міф 2 – «Встановити причини стресу нескладно»
Спростування 2. Це твердження вірне для слабкого стресу, коли симптоми з’являються відразу ж після впливу стресового фактора. Але під час сильного стресу його ознаки не розвиваються доти, доки не зникне його причина. У таких ситуаціях пошук причин стресу суттєво ускладнюється.
Міф 3 – «Усі люди реагують на стрес однаково»
Спростування 3 – Абсолютно невірно. Кожен має свої особливі причини стресу, симптоми, свої можливості та способи подолання його. Попри те, що стресова реакція розвивається за певними законами, загальними для всіх людей, прояви стресу у різних людей можуть бути абсолютно різними.
Міф 4 – «Чим менше стресів, тим краще»
Спростування 4. Необов’язково. З одного боку, низький рівень стресу протягом тривалого періоду часу неминуче призводить до зниження стресостійкості через зниження її порогу, і згодом навіть помірний стрес виявляється важко переносимим. З іншого боку, занадто малий рівень стресу сам по собі є ще однією причиною стресу, тому що для нормального повноцінного життя необхідний якийсь оптимальний рівень напруги. Якщо він нижчий (або вищий) звичної норми, організм повинен докласти додаткові зусилля, щоб до нього пристосуватися, а будь-яке пристосування завжди пов’язане зі стресом.
Міф 5 – «Від стресу страждають тільки дорослі»
Спростування 5. Механізми розвитку стресової реакції у дітей та підлітків точно такі ж, як у дорослих. Причини стресів у дитячому віці можуть бути іншими, але результати однакові. Діти та підлітки мають такий же ризик розвитку пов’язаних зі стресом розладів, як і дорослі. Таким чином, стресу людина піддається у будь-якому віці.
Міф 6 – «Фізичні вправи витрачають енергію, яка могла б бути спрямована на боротьбу зі стресом»
Спростування 6. Дане твердження не має під собою ніякого фізіологічного обґрунтування. Стрес – це реакція боротьби або втечі. Найбільш природним виходом для напруги, що накопичилась, є фізична активність.
Міф 7 – «Людям, які мають схильність до стресу, безглуздо боротися з ним»Спростування 7. Дійсно, деякі генетичні, біологічні та соціальні фактори обумовлюють вищий рівень стресу. Однак це не означає, що за таких умов марно намагатися управляти стресом. Навпаки, у цьому випадку, використання сучасних методів стрес-менеджменту може виявитися дуже ефективним. Таким чином, управління стресом – необхідний елемент у комплексі заходів з оптимізації будь-якого виду діяльності.
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні