Гепатит А
Гепатит_A – це захворювання печінки, спричинене вірусом гепатиту А, якого можна запобігти за допомогою вакцинації.
Вірус виявляється у калі та крові інфікованих людей. Він поширюється, навіть у мікроскопічних кількостях, через тісний особистий контакт із зараженою людиною або через вживання зараженої їжі/напоїв. Багато людей (особливо діти) не мають симптомів, але все-таки можуть поширювати інфекцію. Крім того, людина може передавати вірус гепатиту А іншим за 2 тижні до появи симптомів.
Інкубаційний період вірусного гепатиту А – 14-28 днів.
СИМПТОМАТИКА гепатиту А (може зберігатися до 2 міс.):
- підвищена температура;
- слабкість;
- відсутність апетиту;
- діарея, блювота;
- колір сечі стає темнішим;
- пожовтіння шкіри та білків очей.
Найчастіше симптоми гепатиту А проявляються у дорослих, аніж у дітей.
Люди можуть хворіти на гепатит А від декількох тижнів до місяців, але зазвичай повністю одужують і не мають тривалого ураження печінки. У рідкісних випадках гепатит А може спричинити печінкову недостатність та навіть смерть, але це найчастіше зустрічається в людей похилого віку та тих, хто має інші серйозні проблеми зі здоров’ям (наприклад, хронічні захворювання печінки).
Найефективнішим способом захисту від гепатиту А є – ВАКЦИНАЦІЯ!!
Це щеплення не належить до обов’язкових, однак його можна зробити за власний кошт. В Україні зареєстровані інактивовані (тобто неживі) вакцини від гепатиту А, які дозволено вводити дітям від року. Одна з них є комбінованою (тобто здатна захистити від гепатиту А та В).
Аби вберегтись від гепатиту А:
- Обов’язково мийте руки з милом перед приготуванням їжі, а також після відвідування туалету. Дотримуйтесь особистої гігієни!
- Не використовуйте воду з неперевірених джерел. Будь-яку небутильовану воду слід обов’язково прокипʼятити перед вживанням. Кип’ятіть воду протягом 10 хв, а потім їй потрібно відстоятися.
- Ретельно мийте овочі та фрукти.
У випадку виникнення симптомів не займайтесь самолікуванням. Зверніться за допомогою до лікаря!
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні