Нові медичні центри та капітальний ремонт доріг. На що витратили найбільше коштів цьогоріч у місті. Яким був рік – у матеріалі «Шпальти».
У Чернівцях цьогоріч капітально відремонтували з десяток доріг. Але найбільше коштів витратили на розвиток освіти. Підтримка Збройних сил України залишається пріоритетною у роботі міської ради. Так, проти 2022 року цьогоріч виділили коштів у дев’ять разів більше. Про це розповів під час річного звіту міський голова Чернівців Роман Клічук.
Попри витрати, цьогоріч спостерігається перевиконання бюджету громади. А майже всі комунальні підприємства зараз прибуткові. Скільки витратили з бюджету на освіту, благоустрій, соціальний захист – у підсумках зі звіту міського голови.
Ремонт доріг
Цьогоріч капітально відремонтували 13 об’єктів. На це витратили 296 мільйонів гривень. Поточний ремонт виконали на 24 дорогах, що вартувало місту 130 мільйонів.
Також цьогоріч облаштували 9 дитячих та спортивних майданчиків на загальну суму 29,4 мільйона гривень. На громадські простори витратили 50,7 мільйона гривень. Ремонт 11 міжбудинкових проїздів обійшовся громаді у 64 мільйони.
Реконструкція двох систем електропостачання котелень із влаштуванням точки підключення модульної когенераційної установки вартувала 32 мільйони гривень.
На поточний ремонт світлофорних об’єктів, зокрема щоб вони працювали під час відключення світла, витратили 1,4 мільйона гривень.
Найбільший грант в історії незалежної України
Клічук зауважує, що цьогоріч місту вдалося залучити грант для КП «Чернівціводоканал» у розмірі 51 мільйона євро.
«Це, напевно, найбільший грант по одному проєкту за всю історію існування незалежности України. Проте цей проєкт реалізувати складно», – каже Клічук.
Проблема через нестачу людей та власне сам проєкт. Перший етап уже реалізували. Міський голова зазначив, що це 50% роботи.
Щодо комунальних підприємств міста, за словами Клічука, нині майже всі вони – прибуткові. Неприбутковими залишаються Водоканал, аеропорт та Теплокомуненерго.
До речі, наразі держава має борг перед містом у розмірі 609 мільйонів гривень за тепло.
Цьогоріч оновили й автопарк міста, зокрема громадського транспорту. Тепер у ЧТУ ще 14 нових автобусів. Зокрема декілька з них отримали від міст-побратимів.
Перевиконання бюджету
Бюджет за 2024 рік складає 4,8 мільярда гривень. Як зауважив міський голова, його дещо перевиконують. Попередньо він становив 4,5 мільярди гривень.
Водночас за 2024 рік власні доходи Чернівецької громади складають понад 3,6 мільярда гривень.
На підтримку ЗСУ цьогоріч виділили 1059,5 мільйонів гривень. Цікаво, що це на 917,9 мільйона більше, ніж 2022 року. Зокрема на виділені кошти придбали понад 300 дронів. Решту коштів спрямовували на безпосередню підтримку, а вже самі військові закуповували необхідне для них приладдя. Загалом допомогли 23 підрозділам Сил спеціальних операцій (ССО). Першочергово міська рада підтримує бригади, що зареєстровані у Чернівцях.
Розвиток освіти
Як зауважив міський голова Роман Клічук, галузь освіти є найбільшою і найвитратнішою.
«Всі діти загиблих військових харчуються безкоштовно. За два місяці також ухвалили рішення про безкоштовні сніданки для учнів 1-4 класів. Зрештою ми їх запустили, хоч це було складно. Тут ідеться про розподіл коштів 70 на 30%», – каже Клічук.
На капітальні та поточні ремонти закладів освіти виділили понад 153 мільйони гривень. Клічук зауважує, що раніше таких сум не виділяли.
Варто зазначити, що цьогоріч збільшилася кількість учнів, котрі склали НМТ на 200 балів. Тож із бюджету виділяли кошти на їх преміювання. А на премії педагогам цього року виділили 43,3 мільйона гривень.
Щодо планів на 2025 рік, то Клічук анонсував про відкриття британської школи у Чернівцях.
Охорона здоров’я
На галузь охорони здоров’я спрямували 957,6 мільйона гривень. Цьогоріч у Чернівцях відкрили новий Міський центр ортопедії та травматології з травмпунктом у КНП «Центральна міська клінічна лікарня», що на вулиці Героїв Майдану, 226.
Зокрема згадали і про відкриття Центру невідкладної допомоги у Дитячій міській лікарні. Новим у цій галузі стало й відкриття Центру психічного здоров’я у Чернівецькій поліклініці №1.
Щодо об’єднання Міської дитячої лікарні з обласною, то наразі цей процес припинився – є питання юридичного аспекту. Зокрема, хто ж до кого приєднається: обласна до міської чи навпаки. Раніше хотіли створити новий заклад, засновниками якого були б і міська, й обласна влада. Проте це неможливо.
Перший «ТатоХаб» та ВПО – соціальний захист
На підтримку ветеранів та їхніх сімей цього року витратили 18,8 мільйона гривень.
«Ми відкрили Кризовий центр запобігання насильству. Тепер у нас працює ветеран-хаб для військових, які звільняються з військової служби. Створили для того, щоб вони мали можливість на підтримку, зокрема юридичну», – зазначає Клічук.
Новинкою в Чернівцях став простір для татів та чоловіків «ТатоХаб». Там вони зможуть дізнатися більше про виховання і догляд за дітьми.
На підтримку ВПО громада витратила більше 429 тисяч гривень матеріальної підтримки, на харчування дітей – 19,2 мільйона, на будівництво багатоквартирних будинків – більше 39 мільйонів гривень.
Плани на 2025 рік
На премії спортсменам, що привезли нагороди додому, виділили 1,8 мільйона гривень. Проте Клічук анонсував, що наступного року збільшать видатки.
Плани на 2025 рік: підтримка ЗСУ, соціальний захист, благоустрій та відновлення програми «Бюджет ініціатив». Рекламна кампанія програми розпочнеться в квітні 2025 року.
Західна Україна
Інформує: Shpalta.media