Огляд «Війна в Україні за тиждень» з 25 листопада по 1 грудня

02.12.2024 07:00

Укрінформ

Президент Зеленський: «Гаряча фаза війни в Україні може закінчитися в разі приєднання нашої держави до НАТО, навіть якщо окуповані території не будуть повернуті негайно»

ГОЛОВНЕ ЗА ТИЖДЕНЬ

26.11 Парламентська асамблея НАТО ухвалила резолюцію, в якій у тому числі висловлюється за право України бити по військових цілях у тилу РФ задля самооборони та закликають передати Україні ракети середньої дальності, що б'ють до 5500 км.

Президентка Європарламенту Роберта Мецола підписала бюджет ЄС на 2025 рік у розмірі 199,4 млрд євро після того, як євродепутати підтримали його більшістю голосів – документ став законом.

27.11 Рада Безпеки ООН на екстреному засіданні назвала застосування Росією балістичної ракети середньої дальності по м.Дніпру, а також залучення військ КНДР проти України небезпечною ескалацією війни, яка вже спричинила занадто високу ціну для українців

27.11 президент США Джо Байден звернувся до Конгресу із довгостроковим запитом про виділення ще 24 мільярдів доларів на допомогу Україні та заміну американської зброї, переданої Києву, перш ніж він залишить свій пост.

КОМЕНТАР: Олександр Краєв, експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма»: «Насправді, питання в тому, наскільки активно і швидко Конгрес захоче розподілити власні «портфелі» (після виборів у листопаді президента та до обох палат Конгресу – ред.), тобто чи буде він чекати інавгурації (Дональда Трампа – ред.), щоб розпочати повноцінну роботу, чи працюватиме вже тут і зараз».

Україна отримала 4,8 мільярда доларів від Світового банку в рамках проєкту PEACE, започаткованого для підтримки нашої держави в реалізації реформ, соціальної та освітньої сфери, сфери охорони здоров’я, агровиробників, а також проєктів відновлення.

28.11 Президент України підписав закон про державний бюджет на 2025 рік. Пріоритетом кошторису залишається захист держави. Фінансування Сил безпеки й оборони, закупівля й виробництво зброї, дронів та техніки.

Європейський Союз та Україна підписали Меморандум про взаєморозуміння, необхідний для виділення макрофінансової допомоги у 18,1 млрд євро.

На пленарному засіданні у Страсбурзі Європейський парламент більшістю голосів ухвалив Резолюцію щодо посилення непохитної підтримки ЄС України проти агресивної війни Росії та зростаючої військової співпраці між Північною Кореєю та Росією.

29.11 у МАГАТЕ сказали, що усі АЕС в Україні знизили потужності як запобіжний засіб від обстрілів. Всі атомні станції отримують зовнішнє живлення, хоча Хмельницька АЕС втратила звʼязок з двома лініями електропередач.

КОМЕНТАР: Шон Берні, фахівець з ядерної енергетики «Грінпіс» в Україні: «Після кількох місяців неспроможності направити інспекторів на критично важливі електричні підстанції, 17 листопада гендиректор МАГАТЕ запевнив міністра енергетики України, що агентство «готове організувати відповідні місії в найближчому майбутньому». МАГАТЕ повністю усвідомлює ризики, але поки що вирішило не діяти. Майбутнє, про яке каже Гроссі, настало вже зараз, і це справжня надзвичайна ситуація, у якій кожен день, кожна година на рахунку. Слова МАГАТЕ не захищають українські АЕС від російської ракетної атаки».

ВІЙНА ВИГЛЯДАЄ ТАК

25.11/ Братчук: Ворогу немає чим штурмувати Запоріжжя

26.11/ Жуков: Підступніші за ракети: інформаційно-психологічні операції рф – потужна складова війни

26.11/ Нація непереможних: Юрій Білоус про воєнні злочини рф, захист українців, співпрацю з МКС, українські суди і арешт путіна

27.11/ Катков: Чому санкції не здатні вплинути на боєздатність країн із диктаторським режимом?

27.11/ Інтерв'ю Надь: Звинувачення у зраді за передачу Україні МіГів – політизоване божевілля

28.11/ Шортс_Надь: Чому європейським країнам варто сприяти вступу України до ЄС та НАТО

28.11/ Єрмак: «Україна домоглася:  принцип «нічого про Україну без України» стає реальністю»

25.11/ У Дніпрі відкрили четверту частину проєкту «Історії Героїв»

26.11/ У Харкові представили нову машину для розмінування

27.11/ «Зерновий коридор» продовжує працювати попри російськи обстріли

28.11/ Наслідки російської ракетної атаки в Одеській області

29.11/ Наслідки атаки дронів армії рф у Дніпровському районі столиці

29.11/ Презентація фотовиставки і календаря «Незламні Вінниччини»

НА ФРОНТАХ

Верховний головнокомандувач 

  • 25.11 заслухав доповідь головнокомандувача ЗСУ Сирського. Найважчим напрямком на фронті зараз є Курахівський. На Запорізькому напрямку Сили оборони контролюють ситуацію, а в Курській області – захищають позиції та завдають російській армії відчутних втрат.
  • 25.11 провів засідання Ставки Верховного головнокомандувача. Говорили про хід відновлення після російського обстрілу 17 листопада та подальший захист усіх критичних об’єктів.
  • 29.11 призначив новим командувачем Сухопутних військ Михайла Драпатого, заступником Головнокомандувача Збройних Сил – Олега Апостола.

Атаки по РФ

Сили оборони України вночі 25 листопада завдали ударів по низці важливих об'єктів у Брянській, Калузькій та Курській областях РФ.  Зокрема було завдано удару по військовому аеродрому «Халіно» та командному пункту російських військ. Удару було завдано за допомогою ракет ATACMS, які вразили стратегічні цілі, зокрема військові об'єкти та техніку агресора.

КОМЕНТАР: Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач:

«Тепер Сили оборони України мають варіативність застосування засобів ураження… У той час як ATACMS прилетіли в Халіно, в Калузі дронами був уражений комплекс нафтопродуктів, який розташований неподалік приладобудівного заводу «Тайфун», на якому виробляються берегові ракетні комплекси та інша продукція для потреб ВМФ РФ».

У результаті операції ГУР Міноборони України було уражено об’єкт паливно-енергетичного комплексу в Калузькій області РФнафтобазу АТ «Калуганафтопродукт», на якій виникла пожежа.

Уночі 25 листопада у Калузькій області дрони атакували оборонний завод «Тайфун», на якому розробляється та виробляється радіоелектронна апаратура, оптико-електронні системи, компоненти для ракетних і авіаційних систем тощо. На заводі виникла потужна пожежа.

OSINT-аналітики з’ясували, що Україна у ніч на 25 листопада вперше вдарила американськими балістичними ракетами ATACMS з касетною бойовою частиною по російському аеродрому тактичної авіації «Курськ-Східний». Ракети атакували стоянку бойових літаків.

27.11 ЗСУ атакували аеродром Бельбек у Севастополі. За даними моніторингових ресурсів, на північний захід півострова летіло близько 40 БПЛА, маловисотні протикорабельні ракети «Нептун» і невстановлені крилаті ракети. Після вибухів у Севастополі здійнявся дим над військово-морським училищем імені Нахімова у Стрілецькій бухті.

27.11 вранці у Ростовській області виявили уламки безпілотників в населеному пункті Зерноград. У цьому місті розташований військовий аеродром, на якому базуються гелікоптери Мі-8 та Мі-28НМ. Також удару зазнав хутор Чкалов у М'ясніковському районі. Тут базується 381 гвардійський арт-полк. Наразі наслідки атаки не відомі.

28 листопада 2024 року в результаті успішної операції ГУР МО України на території тимчасово окупованого Криму знищено російський радіолокаційний комплекс «Подльот». Мобільна РЛС 48Я6-К1 «Подльот» використовується ворогом для виявлення повітряних цілей на малих і гранично малих висотах.

29.11 у Криму в селі Вітине Сакського району стався вибух. Можливо влучання у комплекс РЗК С-400.

29.11 Генштаб підтвердив ураження нафтобази «Атлас» у Ростовській області РФ, фіксується щонайменше два осередки займання.

29 листопада в результаті операції ГУР у Криму завдані успішні удари по дороговартісних радіолокаційних комплексах Росії. Це одна радіолокаційна станція «Каста-2е2» і дві радіолокаційні станції «Подльот»

Російський порт у місті Каспійськ був атакований дронами 30 листопада. Каспійськ розташований у республіці Дагестан за 1000 км від України. Порт у Каспійську слугує базою для російської Каспійської флотилії та різних підрозділів збройних сил Росії. Порт розташований уздовж маршрутів, які Іран використовує для постачання зброї до Росії

Бойові дії

У Міноборони повідомили, що у листопаді російські окупанти зазнали найбільших безповоротних і санітарних втрат у живій силі від початку широкомасштабного вторгнення – 45 720 військових.

Українські дрони можуть вражати цілі на відстані до двох тисяч кілометрів. ГУР використовує близько 20 різних типів далекобійних безпілотників – ГУР.

29.11 головнокомандуючий ЗСУ Сирський під час перебування у Донецькій області сказав, що підрозділи Сил оборони України на Покровському та Курахівському напрямках додатково забезпечать резервами, боєприпасами, озброєнням і військовою технікою.

Термін загальної військової підготовки в Національній гвардії збільшено до 2 місяців, програма охоплює всі напрямки.

У запущеній Росією по Україні ракеті КНДР є компоненти із п’яти країн, виготовлені у 2023 році – ГУР.

25.11 Третя штурмова бригада відбила у ворога селище Копанки Харківської області та взяла у полон російських окупантів з 1-ї танкової армії РФ.

Російська ДРГ вночі 25.11 намагалася прорвати кордон у районі в районі КПП Гоптівка – Нєхотєєвка біля Козачої Лопані на Харківщині. Частину диверсантів вдалося ліквідувати, решта відступили назад до Бєлгородської області.

26.11 Сили оборони відкинули росіян від Куп’янська і контролюють ситуацію на підступах. Російські ДРГ випробовують оборонні позиції ЗСУ, на човнах переправляються через Оскіл, і йдуть фактично мінними полями.

Станом на 26.11 інформація про наступ російських військ на Козачу Лопань, яку поширюють російські пабліки, не відповідає дійсності.

Станом на 26.11 ворог намагається зруйнувати укріплення Сил оборони на Вовчанському напрямку – б’є КАБами й артилерією. Загарбники не в змозі просуватися великими колонами, важкою бронетехнікою, оскільки всі ділянки «пристріляні».

У ніч проти 1 грудня аналітики проєкту DeepState повідомили про окупацію росіянами населеного пункту Берестки Донецької області. Крім того, аналітики повідомляють про просування ворога біля Масютівки та Лозової на Харківщині, а також біля Жовтого, Пушкіного, Дальнього та Благодатного на Донеччині.

Росіяни намагаються взяти під вогневий контроль місто Курахове Донецької області та логістичні шляхи, які ведуть до нього (станом на 26.11). Сили оборони стримують ворога та завдають загарбникам значних втрат у живій силі і техніці.

26.11 Міноборони РФ визнало, що 23 і 25 листопада три далекобійні ракети ATACMS, запущені ЗСУ, досягли цілей на Курщині, і готує дії у відповідь.

26.11 у Росії змінили командувача угруповання «Південь», що воює проти України. Т.в.о. командувача призначено генерал-лейтенанта Алєксандра Санчика.

Станом на 27.11 ворог накопичує сили, посилює фортифікаційні споруди, перекидають оборонне озброєння, щоб не дати ЗСУ форсувати Дніпро, висадити десант на Тендрівській і на Кінбурнській косі. В районі Антонівського мосту (що з'єднує Херсон із лівобережжям), росіяни відпрацьовують форсувальні дії малими групами піхоти. Про велике форсування ворогом водної перешкоди наразі не йдеться.

27.11 російські окупанти активізували штурмові дії на Времівському напрямку, однак на Запоріжжі ворог накопичив сили не для наступу, а для спроб вклинитись в оборону українських військ.

Станом на ранок 28.11 ситуація на Куп’янському напрямку відносно стабільна, на Краматорському напрямку і напрямку Часового Яру кількість штурмів ворога знизилась.

28.11 бійці бригади «Спартан» спинили спробу наступу росіян на Запорізькому напрямку. Окупанти намагались наступати групою піхоти на позиції нацгвардійців, але їхні дії були завчасно виявлені аеророзвідкою «Спартану».

У Курській області внаслідок операції ГУР Міноборони спалено позашляховик із російськими дронами.

ТИЖДЕНЬ В ЦИФРАХ І КАРТИНКАХ

Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 25.11 по 01.12 Донецької, Херсонської, Сумської, Запорізької та Харківської областей 9 людей загинуло, 70 отримали поранення.

В Україну 29.11 повернули тіла 502 полеглих захисників. Росія вчергове не повернула тіло померлої в полоні журналістки Вікторії Рощиної

За даними Повітряних Сил унаслідок масованої ракетно-дронової атаки відбулися 12 влучань, в основному – в об’єкти паливно-енергетичного сектору. Сили оборони збили майже 90% крилатих ракет «Калібр» та Х-101. За даними ДСНС пошкодження зафіксовано у 14 регіонах. Детальніше дивись у інфографіці нижче.

НАСЛІДКИ ВІЙНИ

Втрати. Воєнні злочини

За час повномасштабної війни: Росія скоїла 762 злочини проти журналістів і медіа в Україні. 329 українських медіа припинили роботу внаслідок російської агресії. З них лише 52 медіа вдалося відновити діяльність

Від початку російсько-української війни вже загинули 134 українські митці та 93 медійники.

Моніторингова місія ООН з прав людини у період з 24 лютого 2022 року до 31 серпня 2024 року задокументувала в Україні 376 випадків сексуального насильства, пов’язаного з окупацією.

Офіс генпрокурора розпочав розслідування за фактом розстрілу російськими загарбниками п’ятьох полонених військовослужбовців Збройних сил України поблизу села Петрівка Покровського району Донецької області

Російські окупанти розстріляли п’ятьох захисників України, яких узяли в полон поблизу Новодарівки Пологівського району Запорізької області. Попередньо встановлено, що воєнний злочин був скоєний 24 листопада.

В Україні від початку повномасштабного вторгнення від російських мін загинули 16 дітей, ще 86 – постраждали.

Енергетика

Від початку повномасштабного вторгнення Росія вчинила 1120 масованих атак по об’єктах енергетичної інфраструктури України.

Суспільство

На сьогодні у Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, внесені дані про 55 тисяч осіб.

УКРАЇНСЬКИЙ ТИЛ

Президент Зеленський

  • 28.11 провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, у якій ішлося про потребу запрошення України до НАТО
  • 28.11 підписав закон №11416-д про підвищення податків. Закон набере чинності 30 листопада.
  • 28.11 підписав закон, який передбачає добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив частину (СЗЧ) або дезертирував.

В інтерв’ю Sky News:

  • Гаряча фаза війни в Україні може закінчитися в разі приєднання нашої держави до НАТО, навіть якщо окуповані території не будуть повернуті негайно.
  • Європа вже перебуває у війні тому має допомагати Україні, щоб уникнути прямої конфронтації з Росією.
  • Україна просила оснастити 10 військових бригад для протистояння російській агресії, проте Захід повністю озброїв лише дві з половиною бригади.
  • Війну в Україні можна закінчити у 2025 році, чинячи тиск на РФ завдяки посиленню України та через дипломатичні інструменти.
  • зустрічі з президентом США Дональдом Трампом мають привести до створення плану, де Україна буде сильною.

***

1 грудня до Києва із неоголошеним візитом прибули президент Європейської ради Антоніу Кошта, висока представниця ЄС з безпекової та зовнішньої політики Кая Каллас та комісарка із питань розширення ЄС Марта Кос.

Президент Зеленський і висока представниця Європейського Союзу із закордонних справ та безпекової політики Кая Каллас під час зустрічі обговорили оборонну підтримку та євроінтеграцію України.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час зустрічі з Президентом ЄР Антоніу Коштою, Високою представницею ЄС із закордонних справ і політики безпеки Каєю Каллас та комісаркою з розширення Мартою Кос сказав, що Україні, щоб нарощувати оборонні спроможності, необхідні інвестиції, зокрема, за прикладом «данської моделі».

Президент Європейської ради Антоніу Кошта повідомив, що ЄС  продовжить підтримувати Україну економічно, гуманітарно та військово у 2025 році. До кінця року ЄС виділить 4,2 мільярда євро, а у 2025 році щомісяця перераховуватиме по 1,5 мільярда євро від заморожених активів РФ.

***

Головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський провів зустріч з українськими і закордонними журналістами та поінформував про хід бойових дій. Також доручив командирам бригад створити штатний підрозділ рекрутингу у бойових військових частинах.

Головну роль в мобілізації продовжує виконувати саме ТЦК, тому їх розформування не піде на користь обороноздатності Української держави.

КОМЕНТАР: Євген Дикий, екскомандир роти батальйону «Айдар»: «А насильно привозити – це, взагалі-то, функція не ТЦК, а цивільної влади та правоохоронних органів. Але виникла ситуація, за якої цивільна влада та правоохоронні органи «умили ручки», взагалі нічого не роблять по мобілізації, а вирішення цього питання повністю звалили на ТЦК».

Міноборони України уклало з приватним виробником перші контракти під державні гарантії на 4,4 млрд грн.  Передбачається виготовлення та постачання 100 спеціальних броньованих бойових машин і 100 броньованих евакуаційних машин.

Міноборони України кодифікувало та допустило до використання у підрозділах Сил оборони бронетранспортер «Oncilla-Shturm», призначений для виконання широкого спектра завдань.

Кабінет Міністрів

  • вніс зміни до Положення про особливості імпорту електричної енергії в умовах правового режиму воєнного стану в Україні;
  • ухвалив рішення спрямувати 150 млн грн від зборів у сфері інтелектуальної власності на закупівлю зброї та техніки для ГУР МОУ;
  • схвалив Стратегію ветеранської політики на період до 2030 року та затвердив операційний план щодо її реалізації;
  • призначив Олександра Карасевича державним секретарем Міністерства закордонних справ

Україна та Данія підписали меморандум про взаєморозуміння щодо запровадження механізму fast-track для інвестицій, який спростить вихід данського бізнесу на український ринок.

Україна виконала антикорупційні рекомендації Групи держав проти корупції (GRECO) щодо депутатів, суддів і прокурорів.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що з огляду на безпекову ситуацію частково відкрити повітряний простір наразі неможливо, тому важливо розвивати альтернативні маршрути доставки вантажів та перевезення пасажирів.

Глава МЗС Андрій Сибіга заявив, що концепція досягнення «миру через силу» включає чотири елементи: повне зняття обмежень на постачання Україні озброєння, запрошення до НАТО, дотримання територіальної цілісності та суверенітету України, а також принцип «нічого про Україну без України».

У Києві 30.11 відбувся Діалог високого рівня у межах Міжнародного транспортного форуму. Представники понад 20 країн, Європейської комісії та міжнародних фінансових організацій напрацювали практичні рішення для допомоги Україні у відновленні та розвитку транспортної інфраструктури.

Український оборонний завод замінить близько 24 тисяч неякісних 120-мм мін та посилить контроль якості продукції на всіх етапах виробництва після того, як у листопаді було виявлено нештатне спрацювання компонентів у боєприпасах.

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак заявив, що Україна готова провести другий Саміт миру у найближчому майбутньому.

Голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович розповів, що відомство у вересні звернулося до Інституту національної пам'яті Польщі з проханням надати список щодо бажаних місць пошуково-ексгумаційних робіт, але відповіді поки не отримало. У Варшаві 27.11 міністри закордонних справ Польщі та України Радослав Сікорський та Андрій Сибіга ухвалили спільну заяву щодо питання ексгумацій, яке стало каменем спотикання у відносинах між двома державами.

В Україні 33 роки тому 1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум, на якому українці більшістю голосів підтримали Акт проголошення незалежності країни, ухвалений 24 серпня 1991 року Верховною Радою.

В Україні ДСНС вже розгорнула понад 760 пунктів незламності.

У військових, які вперше самовільно залишили місце несення служби, є час до 1 січня 2025 року, щоб повернутися без настання кримінальної відповідальності відповідно до нового закону.

ЕКОНОМІКА ВІЙНИ

З початку 2024 року держава компенсувала роботодавцям 270 млн грн за працевлаштування 13,4 тис. внутрішньо переміщених осіб – Мінекономіки.

АТ «Укргазвидобування», що входить до Групи Нафтогаз, запустило свердловину на нещодавно відкритому родовищі. Її добовий дебіт сягає 170 тис. куб. м газу, а глибина – 4202 м.

Банки за січень-жовтень 2024 року завезли в Україну еквівалент $12,88 млрд готівкової валюти, що на 81,4% перевищує показник за аналогічний період минулого року.

Світовий банк затвердив додаткове фінансування у розмірі 664 млн доларів США для проєкту «Інвестиції у соціальний захист задля підвищення охоплення, стійкості та ефективності» (INSPIRE).

Українським морським коридором  було транспортовано вже понад 85 млн т вантажів, із яких 56,7 млн т зернових успішно відправлено на експорт для забезпечення світової продовольчої безпеки.

З початку 2024 року станом на кінець листопада Державна податкова служба України перевиконала планові показники надходжень до бюджету на 48 млрд грн.

Україна отримала від Південної Кореї $100 мільйонів на соціальну сферу.

У листопаді 2024 року до загального фонду державного бюджету надійшло 216,2 млрд грн податків, зборів та обов'язкових платежів.

ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга 25-26 листопада відвідав Італійську Республіку для участі в міністерському засіданні «Групи семи». Під час зустрічі з катарським колегою Мохамедом Бін Абдулазіз Аль-Хулайфі у Римі глава МЗС домовився про поглиблення співпраці та розширення гуманітарної ролі Катару; обговорив зі своїм колегою з Південної Кореї Чо Те Юлем розширення співпраці у низці сфер.

25.11 Мінагрополітики України та Міністерство сільського господарства Литви підписали тристоронній меморандум про взаєморозуміння з Великою Британією, який спрямований на виявлення зерна з окупованих Росією територій України, що проходить через литовські порти.

Глави урядів Данії, Естонії, Фінляндії, Латвії, Норвегії, Польщі та Швеції за підсумками саміту у резиденції шведського прем’єра Харпсунд ухвалили спільну заяву, в якій запевнили у посиленні підтримки України найближчими місяцями.

Швеція передала Україні комплектуючі до винищувачів JAS 39 Gripen, хоча самі літаки ще не були поставлені. Цих запчастин вистачить на 14 машин.

Уряд Британії запровадив санкції проти 30 кораблів «тіньового флоту» Росії.

КОМЕНТАР: Володимир Зеленський, президент України: «Тридцять танкерів санкціоновані. Це важливий крок. І буде правильним, щоб європейські партнери – на рівні всього ЄС, – а також інші партнери підтримали такі санкції. Що менше буде російських надприбутків від нафти, то менше буде в Росії й можливості вести війну».

Нідерланди поставили Україні три пускові установки до системи зенітно-ракетного комплексу Patriot.

Німецький уряд планує передати Україні системи протиповітряної оборони IRIS-T малого (SLS) та середнього (SLM) радіусу дії і 150-200 бронемашин MRAP до Різдвяних свят.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга звернувся до колег із НАТО із проханням запросити Україну приєднатися до військового альянсу на засіданні міністрів закордонних справ НАТО, що відбудеться у Брюсселі 3-4 грудня 2024 року.

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон пропонує розмістити європейських миротворців на кордоні України.

Федеральне міністерство економіки та захисту клімату Німеччини надає Європейському енергетичному співтовариству додаткові 65 мільйонів євро на ремонт української енергетичної інфраструктури.

Британія кілька тижнів тому таємно передала Україні десятки ракет Storm Shadow.

Учасники дев’ятої зустрічі Коаліції з розмінування, яка відбулась під головуванням Литви та Ісландії, обговорили потреби України в техніці та озброєнні, а також узгодили Дорожню карту допомоги на 2025-2034 роки.

Чеська ініціатива з постачання артилерійських снарядів Україні у 2025 році буде продовжена, союзники вже знайшли «велику кількість» боєзарядів.

За результатами голосування Російська Федерація другий рік поспіль не увійшла до виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ).

Міністр оборони України Рустем Умєров на зустрічі у Сеулі з президентом Південної Кореї Юн Сок Йолем поділився даними української розвідки про військову співпрацю між Росією і КНДР, сторони також обговорили спільну відповідь на нові безпекові загрози.

Японія надала Україні $235 мільйонів на підтримку освіти та приватного сектору.

Команда обраного президента США Дональда Трампа підписала з адміністрацією президента Джо Байдена, що залишає Білий дім, угоду, яка відкриває шлях до офіційної передачі влади.

У середу 27 листопада у Литві пройшла дев’ята зустріч коаліції з розмінування України, на якій учасники з 14 країн обговорили плани на 2025-2034 роки.

Президент США Джо Байден 27.11 заявив, що Ізраїль та Ліван досягли угоди про перемирʼя, яке набуло чинності у ніч на середу.

Генерал Кіт Келлог, кандидатуру якого обраний президент США Дональд Трамп висунув на посаду спецпредставника з питань України та Росії, заявив, що готовий забезпечувати мир через силу. У Міністерстві закордонних справ привітали висунення на посаду спецпредставника з питань України та Росії Кіта Келлога і заявили про готовність до співпраці.

Обраний президент США Дональд Трампа сказав, що якщо члени обʼєднання БРІКС перейдуть у розрахунках між собою на валюту, відмінну від американського долара, США обкладатимуть імпорт їхньої продукції митом у 100%.

У розвідці США вважають, що рішення Вашингтона дозволити Україні завдавати ударів американськими ракетами вглиб РФ не підвищило ризик ядерної атаки, попри дедалі агресивніші заяви Путіна.

28.11 прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що Грузія відмовляється від переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року. У Тбілісі після заяви прем’єра з вечора четверга розпочалися акції протесту.  Під час розгону акції протесту вночі 29 листопада співробітники МВС Грузії напали на понад 10 журналістів і операторів. Антиурядова акція станом 1 грудня продовжується, поліція затримала близько 150 людей.

Сирійські повстанці, які виступають проти президента Башара Асада, дійшли до центру Алеппо, влада закрила місцевий аеропорт і всі дороги, що ведуть до міста. РФ пообіцяла Дамаску додаткову військову допомогу, вона почне прибувати протягом наступних 72 годин. Сирійські військові заявили 30.11, що повстанці захопили значну частину міста Алеппо, що змусило армію передислокуватись, а російські та сирійські військові літаки атакували повстанців у передмісті Алеппо.

ВІЙНА&ЖИТТЯ

25.11/ Симфонія життя. Її виконали українські хірурги у 1000-й день війни.

ЦИТАТА: «Ще ненароджена дитина має ваду, несумісну з життям, природа переплутала місцями аорту та легеневу артерію, вони відходять від серця у неправильному порядку і маля приречене померти в перші дні після народження… Але фатального не станеться! Українські кардіохірурги вперше у світі проведуть надскладну операцію відразу після кесаревого розтину, ювелірно виправлять вади сердечка, якому від роду кілька хвилин і маленька людина стане здоровою!»

26.11/ «Північна група-Україна»: новий альянс безпосередньо інвестуватиме в ОПК.

ЦИТАТА: «Проблема Європи: зброї обмаль, але є багато грошей. Куди ці кошти направити? Відповідь очевидна: інвестувати в ОПК України. Бо Україна – це Європа. Так, ми поки що не є членами ЄС і НАТО. Але ключове тут – поки що. Зрештою, формальності потрібно прибрати. Адже коли ми говоримо про створення спільної європейської оборони, то там Україна точно братиме участь».

28.11/ Як етично комунікувати з військовими та ветеранами?

ЦИТАТА: «Насамперед психологи наголошують, що ветерани – це люди з різним життєвим досвідом, з різних соціальних прошарків, професій, вікових груп, з різними поглядами, цінностями та життєвими цілями. Те, що їх об’єднує – бойовий досвід, який безпосередньо впливає на їхній світогляд. І перший крок до розуміння ветеранів – визначення, хто вони є».

28.11/ Мобілізація: справа не в ТЦК, а в системному підході.

ЦИТАТА: «А хто буде виконувати функції ТЦК – рекрутингові компанії? А ви упевнені, що вони здатні замінити ТЦК? Хто б що не говорив, але ТЦК виконують свій функціонал у нинішніх умовах достатньо якісно».

Підготувала Марина Дмитрів, Київ

   
Новини з передової

Залишити відповідь