Тромбоз або тромботичний синдром
Тромбоз або тромботичний синдром – патологічний стан утворення кров’яних згустків – тромбів всередині судин, як артерій, так і вен, а також всередині порожнин серця. Тромби утворюються з фібрину, тромбоцитів та осідаючих в їх структурах лейкоцитів і еритроцитів, перешкоджаючи вільному кровообігу в судинній системі.
Кожна людина у своєму житті зіштовхувалась з процесом гемостазу (зсідання крові, коли кровотеча в місці пошкодження шкіри чи слизової оболонки через деякий час припиняється). Це надзвичайно важлива функція організму, природний захист від втрати великих обсягів крові внаслідок поранень.
При порушенні цілісності судин формені елементи крові – тромбоцити збираються в місці травми, виділяють ряд речовин, які сприяють утворенню білка фібрину. Він, зі свого боку, створює мережу, що затримує формені елементи крові. Таким чином складний поетапний процес гемостазу формує з рідкої крові згусток – тромб, а процес коагуляції і зупинки кровотечі займає близько 5 хв.
При певних умовах тромби можуть утворюватись у кровотоці навіть без зовнішнього ушкодження судин. Такий згусток, який вільно циркулює у кровоносному руслі являє собою ембол.
Тромбоемболія – поєднання тромбозу і його головного ускладнення – емболії. Першість у вивченні сутності цих процесів належить великому німецькому вченому Рудольфу Вірхову, який всередині ХІХ ст. ввів терміни у практику світової медицини, визначив відому тромботичну тріаду – 3 головні причини тромбозу:
- уповільнення кровотоку;
- ушкодження судинної стінки;
- підвищену здатність крові до згортання.
Донині вже багато відомо про механізм формування тромбів і про фактори згортання крові. Розшифровані молекулярні структури, відомі гени, відповідальні за синтез. Гіперкоагуляція або підвищена здатність до згортання крові може бути обумовлена генетичними дефектами, аутоімунними захворюваннями.
Клінічно тромбоз артерій проявляється:
- ішемічною хворобою серця, у т.ч. гострим коронарним синдромом – інфарктом міокарду;
- ішемічною хворобою мозку і її крайнім ступенем – ішемічним інсультом;
- ішемією кінцівок, аж до гангрени.
Венозна тромбоемболія охоплює 2 різних стани: тромбоз глибоких вен і тромбоемболію легеневої артерії. Венозна тромбоемболія є третім за поширеністю захворюванням серцево-судинної системи, що зустрічається із загальною частотою 100-200 випадків на 100 тис. осіб населення на рік.
Небезпека внутрішньосудинного розвитку тромбів полягає в тому, що вони зазвичай виникають раптово, викликаючі клінічні прояви захворювання на фоні попереднього благополуччя. Майже у 30% випадків причиною загибелі людини є вперше утворений артеріальний тромбоз, що забирає життя людини протягом 25-30 хв. від початку прояву хвороби. Масивна тромбоемболія легеневої артерії може закінчуватися летально або переходити в хронічну форму з втратою дієздатності, але її часто можна попередити.
Як боротися з тромбозом ?
По-перше, це удосконалення первинної профілактики, тобто боротьба з факторами ризику, до яких відноситься малорухливий спосіб життя, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, ожиріння, куріння, високий вміст холестерину у крові.
Європейське товариство кардіологів пропонує стратегію 0–3–5–140–5–3–0 (для кращого запам’ятовування), де:
0 – уникнення тютюнокуріння;
3 – щоденна фізкультура протягом 30 хв., ходьба 3 км;
5 – вживання в їжу щоденно не менше 5 овочів та фруктів;
140 – підтримка артеріального тиску на рівні не вище 140/90 мм рт. ст.;
5 – показник загального холестерину менше ніж 5 ммоль/л;
3 – рівень холестерину низької щільності менше ніж 3 ммоль/ л;
0 – індекс маси тіла менше ніж 25 кг/м2, уникнення центрального ожиріння, рівень глюкози крові менше ніж 6 ммоль/л.
Факторами ризику тромбозу є також оперативні втручання, ендопротезування суглобів, артроскопічні операції, злоякісні пухлини, масивні травми, прийом оральних контрацептивів, тривалі авіаперельоти, вагітність, пологи, вік старше 60 років, варикозно розширені вени.
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні