Інфекційний мононуклеоз
Інфекційний мононуклеоз часто називають «хворобою поцілунків». Вірус Епштейна-Барра є найчастішою причиною інфекційного мононуклеозу. Інфікуватися можна через слину, поцілунки, столові прилади, від людини, яка є носієм хвороби. Інфекційний мононуклеоз найбільш поширений з-поміж підлітків та молодих людей. Зазвичай у маленьких дітей мало симптомів та інфекція часто не діагностується.
Симптоми:
Втома.
Біль у горлі (не проходить після лікування антибіотиками).
Висока температура.
Опухлі лімфатичні вузли на шиї та пахвових западинах.
Опухлі мигдалики.
Головний біль.
Висипання на шкірі.
Збільшена селезінка.
Вірус має інкубаційний період від 4 до 6 тижнів (у маленьких дітей цей період може бути коротшим). Такі симптоми, як лихоманка та біль у горлі, зазвичай зменшуються протягом декількох тижнів. Проте втома, збільшені лімфатичні вузли та збільшена селезінка можуть зберігатися на кілька тижнів довше.
Ускладнення:
Збільшення селезінки. Мононуклеоз може спричинити збільшення селезінки. У крайніх випадках селезінка може розірватися, спричиняючи гострий, раптовий біль у лівій частині верхньої частини живота. При виникненні такого болю негайно зверніться за медичною допомогою!
Проблеми з печінкою (гепатит та жовтяниця).
Менш поширені ускладнення:
анемія;
тромбоцитопенія – це низький рівень тромбоцитів, які є клітинами крові, що беруть участь у згортанні крові.
проблеми із серцем – запалення серцевого м’яза (міокардит);
ускладнення з боку нервової системи – менінгіт, енцефаліт та синдром Гійєна-Барре;
набряклі мигдалики, які можуть блокувати дихання.
Вірус Епштейна-Барра може спричинити набагато серйозніші захворювання у людей з ослабленою імунною системою (хворі на ВІЛ/СНІДом або ті, хто приймає ліки для пригнічення імунітету після трансплантації органів).
Вакцини для запобігання мононуклеозу не існує.
Якщо ви інфіковані, ви можете запобігти поширенню вірусу серед інших людей: не цілуйте їх, не діліться їжею, посудом, склянками та столовими приладами протягом декількох днів після того, як у вас почнуть зникати симптоми. Не забувайте регулярно мити руки, аби запобігти поширенню вірусу.
Аби полегшити симптоми інфекційного мононуклеозу, якомога більше пийте рідини (щоб уникнути зневоднення), більше відпочивайте, уникайте тяжких видів спорту.
Якщо ваші симптоми не проходять протягом 1– 2 тижнів, зверніться до лікаря.
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні