Відпочиваючи на природі – не втрачайте пильність!
В погожі літні дні багато людей надає перевагу відпочинку на свіжому повітрі, прогулянці в парку, пікніку у лісі або на дачі. Ніхто з відпочиваючих не очікує неприємностей, але вони можуть бути, оскільки настає час активації кліщів – переносників таких інфекційних захворювань як кліщовий енцефаліт, кліщовий поворотний тиф, туляремія, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма, Лайм-бореліоз).
Про перші випадки захворювання людей на хворобу Лайма в Україні відомо з 1994 року, офіційна реєстрація захворювання ведеться з 2000 року. З покращенням лабораторної діагностики кількість зареєстрованих випадків щорічно зростає.
Кількість звернень в заклади охорони здоров’я по всій країні з приводу даного захворювання кожного року сягає понад 1500.
Високий рівень захворюваності населення обумовлюють характерні для хвороби Лайма виняткова стійкість, циклічність і активність природних вогнищ, а відсутність специфічної профілактики при кліщовому бореліозі значно ускладнює епідемічну ситуацію.
Кусає кліщ безболісно, оскільки разом зі слиною він вводить до тіла анестезуючу речовину, проте через декілька годин виникає відчуття болю. Разом зі слиною паразит може передавати збудник, який викликає бореліоз. На початкових стадіях хвороба проявляється так званою «мігруючою еритемою» – почервоніння у вигляді кільця, яка має тенденцію до збільшення. Також хворого можуть турбувати підвищена температура тіла, головний біль, слабкість, що досить часто помилково сприймають за гостру респіраторну вірусну інфекцію.
У будь-якому випадку після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики протизапальними препаратами, антибіотиками, а також самостійно слідкувати за своїм самопочуттям, перевіряти температуру, оглядати шкіру. В разі появи «мігруючої еритеми», терміново звернутися до лікаря, незалежно від самопочуття. Своєчасно терапія протизапальними препаратами, антибіотиками може попередити розвиток захворювання.
Найбільш простими та надійними засобами профілактики захворювань, які передаються кліщами є заходи, направлені проти нападу кліщів – застосування репелентів (аерозолі, лосьйони, розчини) і використання засобів індивідуального захисту.
При відвідуванні місць, де можлива наявність великої кількості кліщів необхідно одягати однотонну одежу з довгими рукавами, яка щільно прилягає до тіла, користуватися головним убором. Самостійний та взаємний огляди необхідно проводити під час прогулянки кожні дві години. Прийшовши додому необхідно детально обстежити усі частини тіла та одяг на предмет знаходження кліща.
Будьте пильні, обізнані та бережіть своє здоров’я!
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні