Лауреат премії ім. В. Залозецького Олександр ВОЙЦЕХОВСЬКИЙ

A
A
A

Колектив Сторожинецької багатопрофільної лікарні інтенсивної терапії працює над поліпшенням реабілітаційної допомоги

Проблема збереження колишніх районних лікарень особливо гостро постала відразу по завершенню процесу децентралізації. Ті громади, котрі отримали у власність приміщення, а їх бюджети – податки на доходи фізичних осіб, згодом впритул зіштовхнулися з проблемою небажання співфінансувати медзаклади сусідніми громадами, утвореними на території колишніх районів. Аргументи сторін ідентичні: керівники громад здебільшого кивають на те, що хто отримує ПДФО – той і фінансує, а власники медзакладів необхідність співфінансування аргументують тим, що вони надають послуги мешканцям сусідніх громад. Дещо пом’якшує ситуацію медреформа. Хоча, як свідчить практика, не всі колишні районні лікарні зуміли скористатися цим. Вони заледве спромоглися законтрактувати з Національною службою здоров’я України по два-три пакети. Зокрема і в Чернівецькій області.

Послуги з медичної реабілітації у Сторожинці забезпечуються згідно Програми медичних гарантій 2023 безкоштовно за пакетом «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в амбулаторних умовах»

КНП «Сторожинецька багатопрофільна лікарня інтенсивної терапії» не лише вижила, але й інтенсивно розвивається. Це сталося, найперше, завдяки вдалій організації роботи установи світлої пам’яті Матвія Плегуци. Естафету від попередника успішно перейняв лауреат премії ім. В. Залозецького Олександр ВОЙЦЕХОВСЬКИЙ, який очолює Сторожинецьку лікарню від 2018 року.

Чи вистачить бути головним лікарем, а чи варто бути хорошим менеджером? Що допомагає вижити колишній районній лікарні? Як вдається продуктивно співпрацювати з Національною службою здоров’я України? З цих запитань розпочалася розмова кореспондента «Погляду» з директором лікарні Олександром Войцеховським.

Реформа провела корекцію

– Минуло вже кілька років після старту медичної реформи, але окремі колишні лікарні краю досі не визначаться зі своїм статусом. Між тим, ваша стала багатопрофільною, претендує на статус кластерної. Як це вдається, Олександре Францовичу?

– На Буковині є кілька колишніх районних лікарень, де на належному рівні високопрофесійні медичні працівники лікують пацієнтів. Варто відзначити, що адміністративна реформа зробила певну корекцію у медичній галузі. Ось, наприклад, нашу область поділили на три райони. Поділ нерівномірний: Чернівецький район налічує 670 тисяч населення, а два інші райони – Вижницький і Дністровський налічують не більше 100 тисяч. Звісно, на нас це певною мірою вплинуло – Сторожинецька лікарня мала статус районної, а після створення об’єднаної територіальної громади вона його втратила. Тому довелося докласти чимало зусиль для одержання статусу багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування. Однак нам хотілося б звання «кластерної». Що це дає? Статус кластерної лікарні надає можливість збільшити кількість медичних послуг. Наведу приклад. Більшість колишніх районних лікарень мають пакет з 8 послуг, який надає Національна служба здоров’я України, ми ж добилися 21 пакета. Це свідчить про те, що наш заклад збільшив суму зароблених коштів. Насправді ми маємо практично всі основні пакети, що стосуються спеціалізованого вторинного рівня. Тобто, від амбулаторного прийому, діагностування і до стаціонарних пакетів.

– Пандемія коронавірусу і повномасштабна війна дещо змінили алгоритм фінансування лікувальних установ. Як вам вдається виживати в таких непростих умовах, коли більшість коштів забирають військові потреби?

– Вже кілька років медицина фінансується за надані послуги. Якщо раніше була медична субвенція й гроші виділялися на число мешканців території обслуговування медичного закладу, незалежно від того надавала лікарня послуги конкретній людині чи ні. Нині діє система договорів лікувальних установ із Національною службою здоров’я України. Там визначають обсяги допомоги і оплати згідно з угодами. Ковід і війна дещо порушили відпрацьований алгоритм. Останнім часом працюємо за глобальними бюджетами. Тобто, держава виділяє певну суму коштів, але іншу частину маємо заробити самі. Одне слово, зараз працюємо за співвідношенням 85 до 15 відсотка, 85% – це глобальний бюджет (гарантована виплата), а 15% – заробляємо.

Медична реформа – основа піраміди

– Нині, дійсно, левова частина коштів у державі йде на військові потреби. За цих умов фінансується також медична галузь. Але ж ми розуміємо, як це нині важко. Як виправити ситуацію?

– За логікою, медична реформа мала б розпочатися із медичного страхування. Ця система існує у всьому світі. Жодна держава не забезпечить повноцінного надання медичної допомоги без страховки. Навіть найбільш багаті країни не можуть собі дозволити цього. Не кажучи вже про нашу не надто багату країну, котра, на своє лихо, ще й воює із значно сильнішим агресором. Тому вітчизняним законотворцям необхідно розглянути законопроєкт про медичне страхування і прийняти його. Бо не може відбуватися лікування на постійній державній дотації. Колись це закінчиться. Хоча задумка дуже добра. Але у семи няньок дитину нерідко вихлюпують з водою. Складається враження, що у нас це немовля хочуть вихлюпнути. Ми маємо зрозуміти правила гри і тоді легко грати за ними. А коли вони постійно змінюються, важко працювати.

– Мені доводиться часто їздити Буковиною, відвідувати лікувальні заклади. Скажу відверто, ваша лікарня зовнішнім виглядом позитивно відрізняється від більшості. На це потрібні чималі кошти, чи не так?

– Скажу щиро, наша лікарня «вигрібає» завдяки тому, що сформувався потужний колектив, маємо сучасну діагностичну базу як для нашого рівня. Без цього ми б не досягли таких результатів, не мали б стільки коштів. У нас працюють всі, тому важко розділити внесок медичної сестри, лікаря, керівника установи. Нам вдалося виграти 2018 року грант на 21 мільйон гривень. Завдяки коштам Міністерства регіонального розвитку утеплили фасади корпусів, замінили дахи, вікна і двері, поміняли труби зовнішньої тепломережі. Завдяки проекту «Велике будівництво» звели нове відділення екстреної медичної допомоги. Отримали потужну підтримку у вигляді комп’ютерного томографа, С-дуги, УЗД-обладнання, моніторингового спостереження, дихального обладнання тощо завдяки централізованим поставкам від держави. Крім того, торік отримали обладнання приблизно на 18 мільйонів гривень завдяки благодійним поставкам. Висловлюємо щиру подяку благодійній організації «Rotary Club – Chernivtsi» за надане медичне обладнання для пологового відділення. Не можу не згадати благодійний фонд «АвтоРота БФ-CF AutoRota» (Румунія), котрий подарував нам автомобіль швидкої медичної допомоги.

– Чи покращені також умови для пацієнтів лікувального закладу?

– Пандемія коронавірусу не дозволила провести поточні й капітальні ремонти у всіх відділеннях. Але ми оновили гінекологічне, дитяче відділення, здійснюємо ремонт реанімаційного відділення, яке звели «з нуля». До слова, воно в нас одне із кращих в області у плані оснащення реабілітаційним обладнанням. Створили з «нуля» відділення гемодіалізу. Досі його мали тільки обласна, Хотинська й Сокирянська лікарні. Зробили ремонт у відділенні ендоскопії, стоматології. Зараз ремонтуємо поліклінічне відділення. А це цілий поверх. Одне слово, докладаємо максимум зусиль для поліпшення умов утримання хворих.

– Зізнайтеся, Олександре Францовичу, чи є потреба мешканцям Сторожинеччини минати вашу лікарню й їхати по допомогу в обласну?

– В основному наші фахівці здатні лікувати пацієнтів від більшості недуг. Проте у нас немає можливості надавати вузькоспеціалізовану допомогу. Зокрема, нейрохірургічну. Є певні обмеження з надання допомоги дитячому населенню до трьох років. Однак вже можемо здійснювати ендопротезування кульшового суглоба, проводимо оперативне лікування захворювань очей. Хочу додати, що у нас є загальносематичне відділення, де надаємо допомогу пацієнтам уже на третинному рівні. Тобто, вузькоспеціалізованими закладами, в яких працюють спеціалісти БДМУ. Запрошуємо висококваліфікованих лікарів з Чернівців. До прикладу, віднедавна у нас трудиться досвідчений хірург-онколог Іван Олар, який здатен робити складні оперативні втручання й навчити місцевих фахівців. Бо трапляються різні випадки. Ми маємо можливість надавати допомогу при всіх патологіях. Якщо ж виникають якісь патології, що усугубляє загальний стан пацієнта, то ми направляємо їх в область, або запрошуємо фахівців з області. Аби зменшити число таких випадків, хочемо розвивати такі напрямки як обстеження головного мозку, нервової системи. Працюємо в напрямку обстеження судин.

– Скільки пацієнтів одночасно може лікуватися в Сторожинецькій лікарні?

– Наша лікарня розрахована на 300 ліжок. Працюємо над інтесифікацією, але не на шкоду медичній допомозі. Добре налагоджена робота в поліклінічному відділенні, яке може приймати за день до 390 відвідувачів. Коли ж була епідемія коронавірусу, то на прийоми приходило більше 500. Хочу додати, що ми здійснюємо обстеження і лікування за направленням ВЛК та командування військовиків різних категорій. У нас на постійній основі працює військово-лікарська комісія із наших фахівців. Лікуються військові після отриманих травм, поранень, захворювань. Це не лише мешканці Сторожинеччини, але й військові з інших куточків України. Дбаємо про материнство і дитинство. У нас є два пакети, що стосуються надання допомоги вагітним від зачаття і до пологів. Пологів зменшилося, на жаль. Якщо 7-8 років тому у нас було до тисячі пологів на рік, то торік народилося 534 дітей. Та все одно ми йдемо третіми після перинатального центру та пологового будинку №2.

Анатолій ІСАК

   
Новини Чернівецької області

Залишити відповідь