Новини
Що таке хімічна рафінація рослинної олії та які характеристики?*

26.04.2023

Рафінація — комплексний процес очищення сирої олії. Мета такої обробки полягає в тому, щоб отримати кращу якість, прийнятний зовнішній вигляд (прозорість), легший запах і колір, тривалішу стабільність та безпеку за рахунок видалення забруднюючих речовин. Процес очищення відбувається на лініях рафінації-дезодорації масла https://tan.com.ua/technology/linii-rafinatsii-dezodoratsii-roslynnyh-olii/. Для очищення може бути використаний один із методів рафінації: фізичний та хімічний.

Сирі рослинні олії отримують шляхом механічного віджиму або екстракції розчинником з насіння олійних культур. Деякі сполуки у складі відомі своїм негативним впливом на якість та стабільність сирих олій. Вони включають вільні жирні кислоти (СЖК), неомильні речовини, воски, пігменти, тверді домішки (в основному волокна), продукти окислення (пероксиди, альдегіди, кетони, спирти та окислені жирні кислоти). Для їх видалення використовується фізична та хімічна рафінація.

Хімічна очистка видаляє СЖК та інші сполуки шляхом нейтралізації лугом. Фізичне очищення усуває небажані сполуки шляхом перегонки у вакуумі з інжекцією пари.

Як відбувається хімічна рафінація

Кожен етап хімічного очищення має певні функції видалення небажаних сполук. Таке очищення включає 6 процесів, воно має багато спільного з фізичною рафінацією:
водна гідратація з метою видалення фосфоровмісних речовин та інших гідрофільних домішок;

нейтралізація, що дозволяє видаляти вільні жирні кислоти, а також мило для формування соапстоку;

сушіння для усунення залишків мила та води;

відбілювання спрямоване на видалення пігментів, пероксидів, залишків фосфоровмісних речовин;

основною метою вінтеризації є видалення воскосодержащих речовин;

завершальною стадією хімічного очищення є дезодорація, що дозволяє видалити одоранти (летючі речовини, що визначають смак та запах олії), каротиноїди та залишки вільних жирних кислот.
При хімічній рафінації соняшникову олію обробляють розчином лугу (каустичної соди), який реагує зі СЖК. На цьому етапі можна видалити:

фосфорна кислота;

залишкові білки;

залишкові смоли;

вуглеводи;

продукти окислення СЖК;

сліди металів;

пігменти.
Замовити обладнання для хімічної рафінації ви можете у компанії “ТАН”.

Чи негативно впливає хімічне очищення олії на його корисні властивості?

Олія соняшникова після хімічної обробки відповідає стандартам ДСТУ, а також усім Європейським стандартам якості рослинних олій, її можна вживати в їжу без ризику для здоров’я. Вимоги до харчових продуктів регулюються на державному рівні, тому продукція із підвищеним вмістом шкідливих домішок не потрапить на полиці магазинів.

Всі сполуки, отримані в процесі нейтралізації лугом, згодом видаляються зі складу олії на етапах відбілювання та дезодорації. Разом з ними може бути видалена частина деяких біоактивних молекул, таких як токофероли та поліфеноли.

Олія, що пройшла процес хімічної рафінації, безпечна для людини.

Коли використовують хімічну рафінацію для очищення олії?

Рафінація, заснована на хімічних реакціях, — найкраще рішення для комплексного очищення рослинних олій від нестисливих домішок з метою одержання олії необхідного стандарту якості. В даний час харчова промисловість зазнає глобального тиску щодо якості рафінованої олії. Воно має бути без запаху, мати нейтральний смак, бути прозорим та безбарвним, не містити домішок. Шляхом хімічної рафінації зі складу видаляються фосфорна кислота, залишкові білки, смоли, залишки металів та деякі пігменти. В результаті такої обробки олія залишається повністю безпечною для вживання в їжу.

–>

Джерело

   
Новини Глибоччини

Залишити відповідь