Всесвітній день без тютюну
Людина з сигаретою – звичне явище, яким на сьогоднішній день нікого не здивуєш. Дивно, що це відбувається в сучасну епоху, коли в більшості людей є вільний доступ до інформації про згубний вплив паління на здоров’я, а ВОЗ повідомляє про мільйони смертей, пов’язаних з цією звичкою. Попри всі перестороги, велика частина курців сподіваються, що недуги їх не торкнуться, та й боротися з нікотиновою залежністю з часом стає тільки складніше. Щоб привернути увагу людей до небезпеки тютюну та до хвороб, яким цілком можливо запобігти, ВОЗ засновано щорічну подію – Всесвітній день без тютюну, який планета відзначає 31 травня.
Назва цього дня говорить сама за себе – треба намагатися в цей день не палити, а в ідеалі – прийняти рішення відмовитися від сигарет назавжди. Психологи рекомендують для досягнення цієї мети налаштуватися позитивно й усвідомити, що людина здатна володіти собою й не залишатися рабом залежності.
Корисно написати для себе перелік тих переваг, які можна отримати, кинувши палити, наприклад – покращення здоров’я й самопочуття, економія грошей, гарний приклад для дітей. Слід прибрати з поля зору не тільки сигарети, а й попільнички, сірники, запальнички та інші предмети, що асоціюються з палінням.
Також можуть допомогти позбавитися від нікотинової залежності фізична активність, прогулянки на свіжому повітрі, медитація та йога. Якщо ж самостійні дії не дають результату, необхідно звернутися до лікарів – зараз існує багато видів допомоги, від психотерапії, акупунктури й гіпнозу до нікотинових пластирів та жуйок.
Відмовитися від паління зазвичай легше, ніж зберегти статус некурця надовго. Тому важливо утриматися від сигарет хоча б місяць – за статистикою, це зменшує ризик почати палити знову. Якщо людина не палить протягом року, її нарешті можна привітати зі звільненням від тютюнової залежності.
Щоб не допустити раннього знайомства з сигаретами дітей, обов’язково слід розповісти їм про те, наскільки шкідливим для здоров’я є тютюн. Адже доведено, що якщо людина почала палити в дитинстві чи в підлітковому віці, то позбавитися від цієї звички в зрілі роки буде набагато складніше.
Цей день не тільки нагадує та інформує про шкоду паління в розрізі здоров’я, але підіймає й інші важливі аспекти проблеми, на які люди не часто звертають увагу.
Одна з таких проблем – це економічні збитки для держав, що виражаються у вигляді значних видатків на охорону здоров’я, яких потребує лікування хвороб, спричинених палінням. Також це фактор втрати людського капіталу в результаті захворюваності й смертності.
Важливою проблемою є й незаконна торгівля тютюновою продукцією – кожна десята сигарета в світі є об’єктом незаконного продажу без ліцензії та сплати податків. При цьому саме високі податкові ставки на тютюн у всьому світі покликані допомагати в боротьбі з тютюнопалінням.
Всесвітній день без тютюну також привертає увагу до шкоди, якої завдає тютюнова промисловість навколишньому середовищу, адже для вирощування тютюну використовують багато пестицидів і добрив, які забруднюють ґрунти і воду. Під тютюновими плантаціями в світі зайнято більше 4 мільйонів гектарів земель, а також тютюнова промисловість є причиною 4% вирубки лісів на планеті.
Тому 31 травня – важливий день для усвідомлення ролі кожної людини, а також держав та міжнародних організацій у справі подолання небезпечної тютюнової епідемії, яка захопила світ і поки що дуже неохоче втрачає свої позиції.
Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні