Постійне подорожчання триває вже 3-4 роки, щороку сало додає у ціні 10-15%
РБК-Україна
A
A
A
Традиційно широко вживаний продукт стрімко дорожчає навіть під час посту та взагалі зникає з прилавків
Українці та сало – схоже, ця стійка асоціація починає рушитися. Ми можемо позбутися такого «національного надбання» вже цього року, і нас не зможе врятувати навіть імпорт. Сало дедалі рідше з’являється у харчовому наборі українців, за останні п’ять років ми з’їдаємо у кращому разі 6-7 кг сала на рік. Це – на третину менше, ніж раніше.
Все досить банально. Виробникам стало невигідно займатись салом, їм цікавіше розводити м’ясні породи свиней. «Цікавішим» – це фінансово вигідніше, зокрема. А покупцям стало дорого купувати його.
Постійне подорожчання триває вже три-чотири роки, щороку сало додає у ціні 10-15%. У середньому кіло українського делікатесу коливається від 80 до 100 гривень, адже ще у вересні його максимум був 70-80 грн.
Генеральське сало на Центральному ринку у Чернівцях вже нині коштує 200 гривень за кіло
– Кілька тижнів тому взяли сало по 80 гривень на ринку, що на вул. Удонова, продавці сказали, що наше сало, буковинський виробник. Цього тижня сказали, що ціна вже зросла – 90-100 грн за кіло. Це для нас не дивно, а ось якби воно подешевшало – це було б дивно, – намагається жартувати чернівчанин Петро Бурдей.
– Пропозиція сала зменшується, і це сприяє підвищенню ціни на нього. Але це зовсім не означає, що сало скоро зникне з прилавків, – запевняє фермер, що вирощує свиней Андрій Хошенюк. – Просто такою є загальна тенденція ринку свинини, розвитку м’ясного господарства. Сало – нішевий продукт, який виробляють переважно ті, хто тримає свиней на присадибних ділянках, або невеликі фермери, які вирощують спеціальні сальні породи свиней. Основну частину виробництва свинини нині представлено промисловими свиногосподарствами, які вирощують м’ясні породи.
Не вистачає грошей
«Від початку цього року сало подорожчало на 10,42% – з січневих 81,72 грн/кг до 90,24 грн/кг у жовтні», – офіційно підрахували у Державній службі статистики. А в листопаді взагалі ціни рвонули вгору і почали коливатися біля позначки 120 грн плюс накрутка продавців.
У Держстаті зазначають, що у жовтні сало почали піднімати у ціні й у листопаді досягло позначки 160-166 грн за кілограм. Подорожчання торкнулося, ясна річ, і свинини, у жовтні українці платили за кіло 125 грн, а ще на початку року ціна не перевищувала 115 гривень.
– Зазвичай напередодні зимових свят починається сезонне зростання закупівельних цін на свинину. Спочатку під впливом заготівельної активності м’ясопереробників, а безпосередньо перед святами через збільшення споживчого попиту, – пояснює економічний аналітик Петро Драханчук. – Але останніми роками передсвяткові «цінові сплески» менше виражені та нетривалі – це пояснюється слабкою платоспроможністю населення, яка обмежує ріст цін.
– Хай би скільки коштувало – сало братимуть завжди, – упевнений продавець на ринку. – Буде дефіцит – піднімемо ціни, можливо, перекриємо імпортом. Але до останнього сподіваємось, що імпорт залишиться на рівні сировини для м’ясокомбінатів. Але я думаю, що дорожче за 250 грн ніхто із середньостатистичних покупців сало брати не буде. Тож навряд чи будуть такі ціни. Максимум – до 200 грн за кіло. Хоча пророкувати щось у нашій країні – справа невдячна…
Не тільки не шкідливо, а й корисно
– А може це пропагандисти здорового способу життя протистоять любителям традиційного українського харчування та зменшують купівельний попит? – цікавимося на ринку. – Пропаганда здорового способу життя загалом виключає сало з раціону людини…
– Звичайно, тренд здорового та свідомого харчування набуває дедалі більшої популярності серед українців. Але некоректно вважати, що свинина та сало не можуть бути частиною збалансованого здорового раціону, особливо з огляду на корисні особливості такої продукції, – каже лікарка-дієтологиня Марта Картащук.
Серед корисного – сало поліпшує роботу головного мозку та склад крові, очищуючи її від холестеринових бляшок (для цього потрібно з’їсти 10–30-грамовий шматочок сала до їди), позитивно впливає на функціонування серцевого м’яза. Сало – джерело незамінних кислот, які мають імуностимулюючу та оздоровлюючу дію. У народній медицині сало застосовують під час лікування хвороб легень, печінки, варикозного розширення вен, знімає суглобовий, зубний біль, лікує геморой та мастит. Звичайно, якщо його не переїдати.
Вирощувати свиней – невигідно
Повернемося до вирощування свиней. Виробники кажуть, що їх поменшало, і ми вже пояснили чому. Між салом та м’ясом, які майже вже зрівнялися у ціні, українці віддають перевагу все-таки м’ясу. Але поголів’я свиней в Україні теж скорочують.
– Зміна закупівельної ціни не компенсувала суттєвого підвищення собівартості вирощування свиней. Ще наприкінці 2020 року подорожчали кормові інгредієнти, а новий урожай не приніс очікуваного зниження цін. Одночасно зросли витрати на ветеринарію, оплату праці та необхідні відрахування, на черзі – подорожчання енергоносіїв. Оператори галузі відзначають збільшення витрат на 20-25% порівняно з роком, що минув, і вони зростатимуть далі. Існування за таких умов змушує деяких фермерів згортати діяльність. І, звичайно, на кількість свинячого поголів’я впливають і поширення африканської чуми свиней, і податкові зміни, і загальна економічна турбулентність останніх років, – каже П. Драханчук.
Про свої розрахунки і дійсність нам розповів фермер Михайло Жолдяк, який вирощував 50 голів свиней, проте зрозумів, що у нашій нестабільній економічній ситуації тримати їх просто невигідно.
– Спочатку ми розраховували вкластися у 3000 доларів на закупівлю поросят та їхню відгодівлю протягом пів року, але не врахували моменту подорожчання енергоносіїв та зниження закупівельних цін на м’ясо торік. Дивом вийшли у нуль і поки що перестали розводити свиней сальних порід. Якщо і відновимо, то лише коли розширимо площу свиноферми та тільки м’ясні породи, – ділиться своїми планами сільський виробник.
Вікторія ОСИНСЬКА
Новини Чернівецької області