Пані Ольга разом з колегами активно впорядковують газони у Чернівцях
Фото Ольги Шупені
A
A
A
Трест зеленого господарства обслуговує у Чернівцях понад 150 гектарів зелених насаджень
Від понеділка, 12 квітня, вздовж деяких чернівецьких вулиць працівники Тресту зеленого господарства розпочали висадку саджанців лип, які є стійкішими до загазованості та негативного впливу солі, якою посипають міські дороги. Цій процедурі передувало корчування пнів раніше знесених сухих й аварійних дерев уздовж вулиць Юрія Гагаріна та Героїв Майдану – від Соборної площі до готелю «Турист».
Старожили нерідко цікавляться, чому у місті перестали висаджувати каштани. Ці улюбленці містян нині ростуть на двох вулицях – проспекті Незалежності та Комарова. Раніше були ще й уздовж вулиці Лесі Українки, але вони там досягли вікової межі, тому їх видалили, натомість висадили липи. За словами керуючого Тресту зеленого господарства Олександра Брязкала, каштани дедалі частіше хворіють, їх пошкоджує каштанова міль, дерева треба лікувати, а на це не завжди знаходять у міському бюджеті кошти. Через цю хворобу наприкінці серпня – на початку вересня листя жовтіє, скручується й опадає. Якщо осінь аномально тепла, то дерева другий раз випускають листя, навіть цвіт з’являється. Відтак настає похолодання і каштани не розуміють, що з ними відбувається.
Трест зеленого господарства обслуговує у Чернівцях понад 150 гектарів зелених насаджень, у тому числі й у Садгірському районі
– Щороку працівники Тресту після комісійного обстеження та дозволів департаменту ЖКГ видаляють понад 300 сухих, пошкоджених та аварійних дерев, – розповідає пан Олександр. – Приблизно стільки і висаджуємо. Саджанці вирощуємо у власних розсадниках. Якщо не вистачає власних, замовляємо у держлісгоспах чи у приватних підприємців. Останніми роками висаджуємо екзотичні дерева. Приміром, на вулиці Ольги Кобилянської нині ростуть кулеподібні клени, вздовж вулиці Головної біля парку імені Тараса Шевченка – сакури. Там їх не вистачало для повноцінної алеї, тому японці в рамках співпраці подарували нам 30 саджанців сакур. Доповнили ними алею на Головній, решту висадили на проспекті Незалежності. Віднедавна почали практикувати посадку бархатника амурського. В них багатий цвіт у вигляді трояндочок. Торік перший раз вони зацвіли у сквері на Соборній площі та біля пам’ятника Паулю Целану. Є кілька таких дерев на проспекті Незалежності. Пробуємо самі щепити, але на підприємстві ще не досягли достатньої кількості дерев для широкомасштабної посадки.
Працівники Тресту нарікають, що часто неадекватні люди зводять нанівець їхні старання. Зокрема ламають дерева у центрі міста: на вулиці Поштовій, на Івана Франка, а на Переяславській молоді саджанці хтось просто зрубав сокирою, які досягли у діаметрі вже 8 сантиметрів. Керівництво підприємства зверталося до поліції, але поки що результатів розслідування немає.
Загалом Трест зеленого господарства обслуговує у Чернівцях понад 150 гектарів зелених насаджень, у тому числі й у Садгірському районі. Тільки одних газонів – понад 120 тисяч квадратних метрів, які в літній період необхідно щомісячно викошувати. Крім того, є ще великі площі квітників. Частково на них ростуть багаторічні квіти, котрі треба підсаджувати, а на інших площах висівають і висаджують однорічні квіти – на площах, проспекті Незалежності, біля пам’ятників, при в’їзді до міста. Найкращими низькорослими квітами прикрашають квітковий на площі Святої Марії. Встановили кільканадцять арок для квітів. Цього року на вулиці Ольги Кобилянської планують виставити термочаші з квітами.
Підприємство має 26 гектарів поля на вулиці Січових Стрільців, де ми вирощуємо дерева, кущі. Там є теплиці, в яких вирощуємо квіти. Якщо їх нам не вистачає, то закуповуємо у приватних підприємців. Щоправда, коштів не завжди вистачає. Приміром, порівняно з 2020 роком цьогоріч нам передбачено менше коштів. Звісно, будемо звертатися до керівництва міської ради з проханням виділити додаткові кошти. Якщо буде перевиконання бюджету міста, то нам додадуть грошей на озеленення.
Нині на підприємстві трудяться понад 80 фахівців. Чимало з них працюють по 30-40 років. Обов’язків у «зелентрестівців» багато. Взимку працівники прибирають опале листя на газонах у скверах, парках, формують крони дерев, зносять аварійні та сухі. Зрізані гілки везуть на підприємство, де їх подрібнюють, відтак використовують для опалення приміщень. Грубі дрова реалізують населенню.
Минулої суботи колектив Тресту взяв участь в акції «Посадимо мільйон дерев». Чернівчан, які відгукнулися на заклик мерії висадили саджанці у парках Шевченка, «Жовтневому», Шиллера, підприємство забезпечило посадковим матеріалом, інструментами, підвозили воду для поливу. Як стверджує О. Брязкало, вони і надалі готові надавати містянам саджанці дерев та квіти для озеленення і благоустрою мікрорайонів. Бо першою чергою зацікавлені, щоб наше місто з кожним роком ставало охайнішим.
Анатолій ІСАК
Новини Чернівецької області