A
A
A
Чого більше у суворому карантині: краху економіки чи оздоровлення нації?
Минулого тижня, у середу, прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду озвучив те, про що раніше часом казали деякі чиновники. Швидше за все, в Україні оголосять двотижневий карантин саме на період новорічних вихідних.
– Ми готуємося до всіх можливих сценаріїв – зокрема, і до можливого запровадження карантину на зимові свята, – заявив Денис Шмигаль. – Зараз вся країна у «помаранчевій» зоні й це зважена альтернатива жорстким карантинним заходам і обмеженням.
За його словами, про запровадження жорсткіших заходів наразі не йдеться. Але ближче до свят чиновники хочуть обмежити будь-які активності.
Локдаун на свята – це черговий потужний удар по сфері послуг, який собі українська економіка навряд чи може дозволити
– Ми розуміємо, що кінець грудня і початок січня – період новорічних свят, – сказав прем’єр. – Це зустрічі, ярмарки, тісні контакти між людьми. І все це може дати значний поштовх до сплеску хвороби, якого медична система може не витримати.
Що стосується конкретних дат локдауну, то раніше урядовці казали про двотижневий карантинний період між католицьким і православним Різдвом. Враховуючи вихідні, він цілком може розтягнутися від 25 грудня до 10 січня. Цікаво, що в Європі, багато країн якої зараз у жорсткому локдауні, до Різдва якраз збираються пом’якшити умови карантину.
Бізнес у підвішеному стані
Заяви чиновників про запровадження локдауну змушують бізнес відмовлятися від планування новорічних корпоративів і святкувань безпосередньо новорічної ночі.
За словами рестораторів, більшість закладів зараз не планує ніяких заходів, тому що висока ймовірність того, що уряд заборонить їм працювати. Також у грудні практично не буде корпоративів. Чимало компаній відмовляються цього року від такого формату святкування. Ніхто не хоче вносити передню оплату, якщо уряд може будь-коли час запровадити локдаун. А ось від послуг виїзного обслуговування бізнес поки що не відмовляється – низка фірм і організацій святкуватиме у себе в офісах.
Своєю чергою ріелтори та підприємці, які працюють у сфері «зеленого туризму» прогнозують підвищений попит на оренду заміської нерухомості у період новорічних свят – люди з грошима будуть пробувати влаштувати собі зустріч Нового року самостійно, незважаючи на всі урядові заборони.
Менеджери турфірм припускають, що карантин може підштовхнути українців поїхати на відпочинок до тепліших країв. Наразі достатньо у Чернівцях пропозицій провести свята у Туреччині, Болгарії і популярному цієї пори року – Єгипті. Головне, щоб уряд не запровадив заборону на перетин кордону.
Але якщо в людини немає грошей на оренду заміського будинку, покупку путівки у теплішу країну, то зрештою, на кінець місяця краще нічого не планувати, крім у сімейному колі.
Що буде з економікою
Скоріше за все, чиновники вирішили, що у вихідні все одно ніхто не працює, а це означає, що можна і локдаун оголосити. На жаль, омана, що «в будні всі працюють, а вихідними всі відпочивають», чомусь дуже популярна. Але, каже економічний аналітик Петро Драханчук, ті, хто так думає, роблять концептуальну помилку, оскільки в Україні більше половини ВВП формується у сфері послуг, тобто в основному, у вихідні та святкові дні. І в цьому ми наближаємося до західних країн, де на різдвяні свята відбувається сплеск зростання ВВП: люди витрачають гроші в магазинах, ресторанах, ТРЦ тощо.
– Локдаун – це завжди погано, але у святкові дні він вдарить саме по тих, хто вже і так перебуває на межі виживання, – зазначає економіст Іван Хомич. – Під час новорічно-різдвяних свят основні доходи отримують кафе, ресторани і розважальні заклади, а максимальний виторг торгівлі – саме в кінці року. Багато хто сподівався у грудні-січні хоч трохи поправити свої справи, і для них локдаун буде дуже сильним ударом.
Експерт вважає, що локдаун на свята – це черговий потужний удар по сфері послуг, який собі українська економіка навряд чи може дозволити. Реалізація такого рішення скоротить споживання в «найгарячіші дні», і перед малим і середнім бізнесом, що працюють у цій сфері, постає чергова реальна загроза. Це цілком може призвести до закриття бізнесів, а ті, хто залишиться, віддадуть перевагу подальшій роботі у тіні. І те й інше загрожує великими втратами для бюджету.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Чи варто запроваджувати суворий карантин?
Якщо немає іншого виходу із цієї складної ситуації, то вважаю, що потрібно все закрити на кілька тижнів. Хочемо бути здоровими, то маємо чимось жертвувати.Марина, держслужбовець
Сумніваюся, що ці кілька тижнів нас врятують. Не можна зупиняти виробництва, адже це призведе до краху нашої кволої економіки. Тоді будемо вмирати з голоду.Микола, менеджер на фірмі
У нашій сім’ї працює лише чоловік. Якщо він залишиться без роботи, тоді не знаю за що нам жити. Ще навесні ми витратили наші заощадження. У нас двоє діток і на якісь кошти їх треба виховувати.Юліана, домогосподарка
Новини Чернівецької області