A
A
A
Під час карантину закрито чимало підприємств, і лише деякі працюють та ще навіть непогано заробляють
П’ятсот тисяч безробітних в Україні за підсумками епідемії коронавірусу – це реальність. Про це на своїй сторінці в соцмережі написав ексміністр економки Тимофій Милованов, спираючись на дані, що в Китаї безробіття зросло за місяць на 1% і досягло 6,2%.
– В Україні безробіття приблизно 8,6%, що становить близько 1,5 млн осіб. Якщо безробіття зросте так само як в Китаї на 1%, це буде означати, що 170 тисяч осіб втратять роботу, – порахував Милованов.
Ексміністр економіки підкреслює, що дані з Китаю це офіційна статистика. Але ж, за його словами, найуразливішими до втрати роботи під час кризи є неформально зайняті працівники. Таких багато і в Китаї, і в Україні, і статистика їх не враховує.
– У Китаї таких приблизно 291 млн. В Україні це близько 20% від загального числа працівників, або 3,4 млн осіб. З них 22-23% працюють в сферах торгівлі, дрібного ремонту, харчування, готелів і транспорту. Тобто приблизно 700 тис осіб, – міркує експерт.
«Дистанційне навчання» зводиться до того, що дітям скидають по 30-40 завдань на тиждень без пояснень, та чимало учнів не можуть розібратися у нових темах самостійно
Милованов допускає, що від чверті до половини таких працівників можуть звільнити під час кризи. Справді, в Китаї за опитуванням рекрутингового агентства, 40% робітників зараз працюють в нормальних умовах, 25% втратили роботу, 17% не отримують зарплату, а 20% мають затримку зарплати.
При такому сценарії, у нас це буде від 175 до 350 тисяч осіб. За словами ексміністра, якщо звільнення будуть і в інших галузях неформально зайнятих – то цифра буде ще більше.
Згідно оптимістичним прогнозом, роботу втратять приблизно 5.3 млн чоловік. При цьому працівники через погіршень умов праці можуть втратити тільки до кінця 2020 року від $ 860 млрд до $ 3,4 трлн недоотриманих виплат.
На карантині є попит на доставку
Для доставки почалися золоті часи. Самі служби доставки дають досить стримані коментарі, і зрозуміти їх можна. З моральної точки зору, непросто визнавати, що ваш бізнес виграє від пандемії. Але, тим не менше, і без всяких коментарів ясно, що роботи у них стільки, як ніколи не було.
Ще зовсім недавно майданчики з надання послуг надсилали листи з найрізноманітнішими пропозиціями, то сьогодні все посунулося на другий план. Головні пропозиції – кур’єрські послуги. Наприклад, поширюють повідомлення, що кур’єри готові оперативно доставити все що завгодно: документи (від 100 грн), товари (від 110 грн), ліки (від 120 грн), продукти (від 120 грн). Кур’єр на автомобілі – від 150 грн. А експерти радять цю нехитру роботу розглянути як підробіток студентам, які сьогодні не ходять до вузів, а також тим, хто тимчасово залишився без роботи – барменам, офіціантам, представникам сфери послуг.
Шалений попит на таксі
Не менш грошовиті часи настали і для таксистів. Відразу після припинення руху громадського транспорту ціни на послуги таксі зросли як мінімум на 10%, а при переїзді у віддалені райони, до Садгори, скажімо, кукурузник може заломити ціну вдвічі вищу, як це було до НС.
Після того як громадський транспорт перейшов на “пропускний режим”, таксисти не соромляться піднімати ціни. Сьогодні вже подвійним тарифом нікого не здивуєш.
– Ми на карантин не зачинилися – щоранку доводиться їздити на роботу, – розповідає чернівчанин Андрій. – Я зареєструвався в одному з сервісів виклику авто через інтернет і беру на день два замовлення, вранці – по дорозі на роботу, ввечері – по дорозі додому. Відмінна надбавка до зарплати.
Стало більше клієнтів у репетиторів
Не скаржаться на відсутність роботи і репетитори.
– Після запровадження карантину роботи стало не менше, а більше, – каже репетитор з математики і фізики Віктор Андрійович. – Першими активізувалися випускники. Тести їм треба якось вирішувати! З навчального процесу випадає більше місяця, і мало того, що діти весь цей час не навчаються, так ще й остаточно «розслабляються». Багатьом дуже важко після тривалої перерви повертатися до навчання. Батьки випускників це передбачають і намагаються завантажити їх під час карантину по повній програмі.
Друга група його клієнтів – учні середніх і молодших класів. За словами пана Віктора, «дистанційне навчання» нині зводиться до того, що дітям просто скидають по 30-40 завдань на тиждень без всяких пояснень. Чимало учнів не можуть розібратися у нових темах самостійно, а такий обсяг роботи взагалі вибиває їх з колії. У батьків на допомогу з навчання дітей не вистачає ні знань, ні терпіння, тому репетитори у період карантину в ціні.
Сфера послуг працює «нишком»
Стоматолог Олег на деякий час призупинив свою роботу і кабінет закрив. Але при цьому каже, що, швидше за все, вже наступного тижня почне приймати клієнтів, по-тихому. Інакше просто вилетить у трубу – адже це його єдиний заробіток. При цьому багато стоматологів не такі педантичні, як Олег, і продовжують працювати.
– У мене був на 18 березня запис на примірку протеза, – розповів нам 58-річний чернівчанин Петро. – Зетелефонувала лікарка, спробував перенести хоча б на тиждень-два прийом, але вона категорично відмовилася. Сказала, що у неї повний запис і мене нікуди переносити. Мало того, наступний прийом призначено на 27 березня – і знову довелося їхати.
«Підпільно» і далі працює «сфера краси».
– Наш салон закрили, але клієнти дзвонять, просять приїхати додому – і їжджу, – зізнається перукар-стиліст Марина. – У мене троє дітей – чимось їх треба годувати? Адже незрозуміло, коли все це закінчиться.
Не припинила роботу і майстер з манікюру Віоріка. Її основна спеціалізація – нарощування і корекція гелевих нігтів. Специфіка роботи така, що клієнти повинні робити процедуру в середньому кожні 4 тижні. За словами Віоріки, вона б і рада піти на карантин, але клієнтки категорично проти і наполягають на тому, щоб запису дотримувалася, а втрачати їх вона не готова.
Масова істерія вигідна шахраям
– Крім доставки, в поточній ситуації може добре заробити ритейл, оскільки попит на продукти харчування є і буде підвищеним, – зазначив аналітик Юрій Карпун. – Масштабного розпродажу всіх продуктів не відбудеться хоча б тому, що у населення немає грошей на формування довгострокових продуктових запасів. Також у зв’язку з обмеженням транспортного сполучення всередині міст зможуть заробити таксисти, у виграші залишаються і мережі аптек, а також виробники масок й антисептиків, так донині попит на ці види товарів значно виріс.
Роздрібний продаж може легко отримати прибуток із людських страхів. Наприклад, можуть влаштовувати «вигідні акції», які в період паніки більшість населення не зможе проаналізувати. Також у період карантину в Україні зможуть заробити ті, хто проводить різне онлайн-навчання (тренінги, курси з різних тематик). Українці сидять вдома, і, можливо, ті, кому набриднуть фільми і серіали, захочуть отримати якісь знання, навички, які зможуть застосовувати в недалекому майбутньому, коли почнеться відновлення споживчої активності.
Масова істерія вигідна і шахраям, які придумують різні схеми і легко впроваджують їх через інтернет і соцмережі. Сюди можна зарахувати неправдиві тести на коронавірус, фейкові новини, фейкові оголошення про роботу з платним навчанням і багато іншого.
Вакансій стало менше
– Ринок праці змінився, – зазначив директор компанії В’ячеслав Максимів. – І ось вам перша зміна. Буквально вчора був одночасно на декількох онлайн-заходах. Раніше потрапити одночасно на дві-три конференції в один день було неможливо, а зараз це реальність, навіть якщо вони відбуваються одночасно. До однієї можна підключитися з ноутбука, до іншої – з планшета, до третьої – зі смартфона. Так ось, на одній з цих конференцій близько 160 ейчарів саме обговорювали зміни на ринку праці. Висновок однозначний: кількість вакансій зменшилася. І це цілком зрозуміло. Деякі сфери – торгові центри, ресторани, кінотеатри – закрилися фактично в один день, і персонал залишився без роботи. Цілком логічно, що ніхто не буде набирати нових працівників в умовах, коли не знає, що робити з тими, що є.
Заради справедливості треба сказати, що є сфери, де попит на персонал виріс. По-перше, це лікарі. В Україні їх і до карантину не вистачало, а зараз ця нестача відчувається ще гостріше. Особливо враховуючи, що деякі медики через страх заразитися звільняються, у тому числі і з приватних клінік.
По-друге, це роздріб. Той, хто зайде в супермаркет, може переконатися, що покупців зараз більше в рази, і їх треба обслуговувати.
По-третє, відповідно, збільшилися обсяги роботи в логістичних компаніях.
По-четверте, багато роботи в інтернет-торгівлі. Всі магазини, крім продуктових, зараз закриті, тому будь-який товар – від одягу і взуття до міксера і пральної машини – можна купити тільки в інтернеті. Обороти інтернет-майданчиків збільшуються, і їм потрібні нові люди.
По-п’яте, багато роботи у доставки, що теж зрозуміло і не вимагає додаткових роз’яснень.
Не скаржаться в нинішніх умовах на відсутність роботи і таксисти.
І, нарешті, розвивається і буде розвиватися весь бізнес, пов’язаний з онлайном. А оскільки розвивається він за рахунок технологій і людей, робітники будуть потрібні.
Степан КРАЙНЯК
Новини Чернівецької області